Deník červen 2014

Toto je archiv deníku z června 2014.

Další záznamy: březen 2014 duben 2014 květen 2014 červenec 2014 srpen 2014

30.6.2014 – Great Falls Park

Navštívili jsme národní park Great Falls Park. Poté, co jsme nedávno viděli Niagarské vodopády, je toto samozřejmě velmi slabý odvar, ale i tak bylo na co koukat – krásná příroda a zajímavá historie plavebních kanálů, spojujících Maryland s Virginií.

29.6.2014 – Annapolis, Maryland

Dokud máme auto, které za 2 dny vrátíme, zajeli jsme se podívat do hlavního města státu MarylandAnnapolis. Je to krásné malé městečko. Nenajdete v něm ani jeden mrakodrap a asi žádnou skleněnou moderní budovu. Jsou tam  hezké staré budovy a státní kapitol, který byl v 18. století krátce také U.S. Capitolem.

28.6.2014 – Washington, D.C.

Opustili jsme Pittsburgh a dorazili do hlavního města USA – Washingtonu, D.C. Zde budeme 14 dní, trochu zvolníme, odpočineme si a v klidu si město prohlédneme. Navíc zde budeme v Den Nezávislosti, tak uvidíme i nějakou parádu. Bydlíme v malém bytě, který jsme sehnali přes Airbnb.com.

27.6.2014 – Pittsburgh

Den jsme věnovali prohlídce centra Pittsburghu – PPG Plaza, Point State Park (místo soutoku řek s nádhernou fontánou, bývala zde pevnost Fort Pitt), Cathedral of Learning a pak vyhlídka na město z Mt. Washington.

25.6.2014 – Pittsburgh

Celý den jsme strávili přesunem z Indianapolis přes stát Ohio až do Pittsburghu v Pensylvánii. Zítra se podle počasí buď budeme flákat nebo půjdeme na průzkum města.

24.6.2014 – Indianapolis

Prozkoumali jsme centrum města Indianapolis – kapitol, Indiana War Memorial, Canal Walk, Garfield Park a další. Je to menší klidné město. Museli jsme to opět zkrátit kvůli počasí. K městu se blížilo tornádo, dokonce nás varovaly sirény.

23.6.2014 – Chicago, Indianapolis

Dopoledne jsme si ještě stihli prohlédnout něco v Chicagu, zejména Grant Park a okolí. Předchozí dny nám počasí nepřálo a i dnes jsme to měli jen tak tak než přišly další bouřky a přívalové deště, které teď mají sezónu v polovině států USA. Měli jsme v plánu ještě vyjet do 103. patra mrakodrapu Willis Tower (druhý nejvyšší v USA) na vyhlídku, ale v tomto počasí bychom nic neviděli.

Odpoledne jsme se přesunuli do města Indianapolis ve státě Indiana. Zde budeme 2 dny.

21.6.2014 – Chicago

Celý den jsme věnovali Chicagu, ale moc se nám to nedařilo. Zaprvé je velmi složité a drahé sehnat slušné parkování ve městě blízko atrakcí. Zadruhé byla střídavě mlha, déšť a celkově špatná viditelnost, a tak jsme vzdali plán využít vyhlídku některého z mrakodrapů. Odpoledne se přihnaly bouřky a průtrž mračen, čímž byly šance na objevování města ukončeny. A samozřejmě jsme zápasili s permanentně ucpanou dopravou, museli jsme se zcela vyhnout dálnicím.

Zítra nebudeme dělat nic, jen se budeme poflakovat. Další den ještě trochu Chicaga a pak autem do Indianapolis.

20.6.2014 – u lékaře v Chicagu

Na dnešní den jsme měli naplánovanou první prohlídku centra Chicaga, ale drobné zdravotní komplikace nám plán změnily. Rozhodli jsme se navštívit lékaře, nakonec jsme skončili v malé klinice Immediate MD, na kterou jsme četli dobrá hodnocení.

19.6.2014 – Detroit, Henry Ford Museum, Chicago

Dopoledne jsme dokončili průzkum Detroitu. Po cestě do Fordova muzea jsme to schválně vzali postranními uličkami a nikoliv po dálnici. Viděli jsme velké množství vyprázdněných čtvrtí, rozpadlých domů, zavřených továren. To vše je následek zejména krize automobilového průmyslu (ale také rasové nenávisti) a obrovského odlivu lidí z Detroitu. Život se sem však postupně vrací, rozpadlé čtvrti se opravují nebo staví znovu.

Několik hodin jsme byli v Henry Ford Museum. Vystaveny jsou zde nejenom nejrůznější staré i nové automobily, ale protože Henry Ford sbíral kde jakou technologickou zajímavost, uvidíte zde parní stroje, letadla, nábytek a mnoho dalších věcí made in USA.

Celé odpoledne jsme se přesouvali do vzdáleného Chicaga ve státě Illinois, projeli jsme také krátce státem Indiana. Budeme zde 4 dny.

18.6.2014 – Detroit downtown

Dnešní den jsme věnovali průzkumu centra Detroitu. Po přečtení několika článků a cestovatelských deníků ze začátku tohoto roku jsme očekávali město duchů, prázdné ulice, vraždu na každém rohu a opuštěné mrakodrapy. Jenže nic takového se nekonalo. Kromě mnoha zavřených a rozpadajících se budov a hodně rozbitých silnic to bylo normální živé město. Buď jsme zabloudili do nesprávného Detroitu nebo se za rok po bankrotu výrazně zberchalo.

Zašli jsme do nejvýraznějšího mrakodrapu GM Renaissance Center, sídlo automobilového gigantu General Motors. Absolvovali jsme bezplatnou hodinovou exkurzi. Viděli jsme předváděčku vozů, vyjeli jsme do 72. patra a kochali se Detroitem.

Zítra se ještě zastavíme na pár místech v Detroitu a pak pokračujeme do Chicaga, kde budeme 4 noci.

17.6.2014 – Detroit

Opustili jsme Toronto, trochu jsme se projeli Kanadou a vrátili se do USA. Tentokrát nebyl na hranicích žádný problém – kontrola pasů, pár dotazů a jelo se dál.

Nyní jsme ve státe Michigan ve městě Detroit, rodišti amerického automobilového průmyslu. Dnes však město upadá, je po bankrotu a bojuje s vysokou kriminalitou. Některé městské části jsou zcela vylidněné, veřejné služby jsou velmi problémové. Moc dlouho se tu raději nezdržíme.

16.6.2014 – Toronto

Dnes jsme se věnovali centru města Toronto. Moc se nám nelíbilo. Velká část centra města a okolí je rozkopaná, zřejmě budují nové tramvajové tratě. Je složité se někam dostat, neustálé zácpy. Do toho předražené parkování a předražené atrakce.

Pokud chcete strávit den v Torontu, zajeďte lodí na Toronto Islands, kde jsme byli včera. Tam vám bude krásně a odbouráte stres.

15.6.2014 – Toronto Islands

Kousek od Toronta jsme si našli českou restauraci Prague Restaurant, a tak jsme tam zajeli na oběd. Jídlo bylo tak nějak české a prostředí nádherné – restaurace je uprostřed klidného parku. Zajímavější však byly vtipné zážitky. Bylo tam množství čecho-kanaďanů a my jsme se bavili posloucháním jejich anglo-češtiny. Nemluvili česky ani anglicky, ale pořád to tak různě míchali dohromady. Naučili jsme se hlášky jako třeba „dnes můžeme drinkovat beer“.

Pak jsme se vrátili zpět do Toronta. Centrum města je na pobřeží jezera Ontario a kousíček jsou ostrovy Toronto Islands. Je to nádherné místo, kam speciálně v neděli vyráží masy lidí na piknik, válení na trávě, koupání v jezeře a procházky. A je tam také jediná nudistická pláž v Torontu, ale tam jsme nezašli.

Dostanete se tam snadno trajektem, který ve špičce jezdí každou půlhodinu. Akorát byl pro nás velký problém najít parkování. Okolí nábřeží je rozkopané (asi zde staví koleje pro tramvaje), množství ulic zavřeno, parkoviště plná nebo předražená. Po dlouhém ježdění kolem jsme konečně našli volné místo na ulici.

Bohužel se stala chyba – stáli jsme příliš blízko hydrantu a vysloužili jsme si pozdrav od policie za stěrači. Protože máme auto s americkou značkou, tak mi kolemjdoucí policista poradil, ať se vrátíme do USA a nic neplatíme (asi by to nešlo přes hranici vymáhat). Jenže když jsem mu řekl, že je to pronajaté auto, tak mi doporučil zaplatit, jinak by mi to půjčovna naúčtovala výrazně dráž. Takže kanadští policisté radí turistům, jak se vyhnout placení pokut 🙂

14.6.2014 – Niagara Falls, Kanada, Toronto

Opustili jsme Niagara Falls v USA a znovu přejeli do Kanady, tentokrát na 3-denní návštěvu. Několik hodin jsme se kochali vodopády z kanadské strany za dne (včera jsme je ze stejného místa sledovali v noci) a vyjeli jsme na vyhlídku věže Skylon Tower.

Poté jsme přejeli k městu Toronto, kde budeme 3 dny objevovat město a okolí.

13.6.2014 – Niagara Falls

Dnes jsme měli krásný a úspěšný pátek 13. s Měsícem v úplňku. Celý den jsme se věnovali Niagarským vodopádům, a to z americké i kanadské strany.

V poledne jsme vyrazili do Niagara Falls State Park, což je klasická atrakce pro masy turistů. Zde jsme viděli vodopády z americké strany, kde jste u nich blíže, ale vidíte je ze strany. Absolvovali jsme atrakci Cave of the Winds, ze které zaručeně nikdo nevyvázne suchý. Dostali jsme pončo, sandály a vyrazili přímo pod vodopády.

Během léta je každý pátek a neděli večer u vodopádů ohňostroj a současně každý večer jsou vodopády barevně osvětleny. Napadlo nás, že se na to půjdeme trochu neplánovaně podívat z druhé strany z Kanady, původně jsme měli do Kanady jet až zítra. Cesta tam byla bez problémů. Shlédli jsme noční Niagarské vodopády a ohňostroj z Queen Victoria Park.

Zpátky do USA to bylo na hranicích komplikovanější, pán v budce nás pustit nechtěl a poslal nás na další kontrolu dokladů. Tam jsme chvilku čekali, proklepli si nás a pustili zpět do USA. Vše se stále točí kolem hlavního problému – nechápou, jak někdo může na půl roku vypnout v práci a mít peníze na život v USA. Podrobněji popisujeme ve článku Výlet z USA do Kanady a zpět.

12.6.2014 – Buffalo

Dnešní den jsme měli vyhrazený na prohlídku Buffala, jenže nám nepřálo počasí. Po několikaměsíčním pobytu na vyprahlém slunném západním pobřeží USA jsme úplně zapomněli, že nám počasí může zkazit plány. Skoro celý den prší.

Nejprve jsme jeli na letiště, protože jsme měli technický problém s autem, které jsme si před 2 dny půjčili v Newarku. Asi byl problém s kolem, protože při vysoké rychlosti až příliš vibroval volant. Na jiné auto jsme si museli počkat, dostali jsme zcela novou Toyotu Camry. Jsme první uživatelé, vnitřek ještě celý smrdí novotou. Jezdí výrazně lépe než předchozí Dodge Avenger a zdá se že i úsporněji.

Návštěvu Buffala jsme museli výrazně zkrátit a okleštit. Viděli jsme Naval & Military Park, zašli jsme si k obědu dát Buffalo Wings (nic moc), prohlédli si baseballový stadion Coca-Cola Field a vyjeli na vyhlídku v budově radnice.

11.6.2014 – z Wayne do Niagara Falls

Ráno jsme zahájili budíčkem v podobě falešného požárního poplachu. Pak jsme se autem přesunuli z New Jersey, přes stát Pensylvánia až do státu New York, konkrétně do města Niagara Falls, kde budeme 3 dny.

Podrobnosti ve článku Ze San Francisca do Niagara Falls.

10.6.2014 – Wayne, New Jersey

Brzy ráno jsme se přesunuli taxíkem na letiště v San Franciscu, protože tou dobou ještě hromadná doprava z Oaklandu nejezdí. Z letiště v SF jsme přeletěli do města Charlotte v Severní Karolíně a pak dalším letadlem do Newark v New Jersey. Tam jsme si půjčili auto a ubytovali se v hotelu.

Podrobnosti ve článku Ze San Francisca do Niagara Falls.

9.6.2014 – Pier 39, San Francisco

Náš poslední den v San Franciscu. Zajeli jsme na Embarcadero a Pier 39, což je jedno z hlavních turistických míst – množství obchodů, atrakcí a restaurací.

Zašli jsme do 7D kina. Byla z toho 10-minutová akční střílečka, kdy jsme stáli proti zlým robotům a museli jsme po nich střílet. Každý divák měl laserovou pistoli a počítalo se skóre. My jsme zaujali první a poslední místo.

7.6.2014 – Oakland

Poslední dny jsme se povětšinou flákali a podnikali krátké výlety po Oaklandu. Dnes jsme se byli podívat do centra města a k Lake Meritt.

Zbývající čas na západním pobřeží se nám krátí, za 3 dny přeletíme ze San Francisca do Newarku a druhou polovinu celé naší expedice strávíme na severovýchodě USA.

3.6.2014 – San Francisco Airport

Dnes jsme vraceli auto na letišti v San Franciscu, tak jsme si letiště prohlédli, opět sledovali letadla a pak místním vlakem „BART“ zpět do Oaklandu.

2.6.2014 – Yosemite Valley

Absolvovali jsme celodenní výlet do údajně nejkrásnějšího národního parku v USA – Yosemite National Park. Nejnavštěvovanější je Yosemite Valley – malebné údolí, které do skal vykousal ledovec. Bylo tam nádherně, jen to bylo docela daleko od Oaklandu. Cestováním jsme strávili 8 hodin.

1.6.2014 – Oakland

Dnes jsme trochu odpočívali, zajeli jsme jen na pár míst přímo v Oaklandu. Zítra nás čeká dlouhé cestování do Yosemitského parku.