Toto je archiv deníku ze srpna 2014.
Další záznamy: březen 2014 duben 2014 květen 2014 červen 2014 červenec 2014
27.8.2014 – Praha
A je to úspěšně za námi. Přes Londýn jsme se bez problémů a bez zdržení dopravili z New Yorku do Prahy. Přežili jsme půlroční cestování po Severní Americe, viděli jsme mnoho zajímavých i méně zajímavých míst, krásnou přírodu a přírodní parky. Bylo toho hodně, jsme moc rádi, že jsme zpět v ČR.
Aktivita na našem blogu však zdaleka nekončí. Máme v zásobě ještě mnoho zkušeností, postřehů, zajímavostí, informací a reportáží. Dlužíme ještě mnoho videí, fotografií a zážitků zejména z New Yorku.
Tento deníček však tímto končí.
26.8.2014 – odlet do ČR
Náš pobyt v USA je u konce. Opouštíme New York a přes Londýn letíme zpět do Prahy.
Půlroční pobyt byl náročný, jsme rádi, že se už vracíme. Těšíme se na české jídlo a (relativně) čistá nesmrdící města.
25.8.2014 – Central Park
Odpočíváme, balíme na cesty zpět do Prahy. Na oběd jsme si zašli na piknik do Central Parku.
24.8.2014 – Empire State Building, Roosevelt Island
Dopoledne jsme vyjeli do 86. patra v Empire State Building, odkud je krásný výhled celý Manhattan, New Jersey a Queens. I když jsme tam byli docela brzy a nebyly moc fronty, nahoře bylo dost narváno.
Pak jsme se jeli podívat na Roosevelt Island, což je menší ostrov na řece East River mezi Manhattanem a Queens. Z Manhattanu jsme se tam svezli lanovkou.
22.8.2014 – Central Park
Hlavním bodem dne byla prohlídka posledního úseku Central Parku. Předtím jsme ještě navštívili finanční muzeum na Wall Street a prošli se kolem newyorské radnice (City Hall). Tu jsme bohužel nenavštívili, prohlídka je bezplatná, ale musí se rezervovat hodně dopředu a už nebyla volná místa.
20.8.2014 – The Intrepid Sea, Air & Space Museum
Navštívili jsme newyorské muzeum námořnictví, letectví a vesmíru na Manhattanu. Je zde zaparkována stará letadlová loď Intrepid, jejíž útroby si můžete projít, v hangáru a na palubě je vystaveno množství letecké techniky. V muzeu panoval trochu chaos kvůli nefungující elektřině, vstupenky jsme dostali ručně vypsané. Muzeum bylo docela hezké, ale rozhodně nemá na větší a mnohem zajímavější letadlovou loď USS Midway v San Diegu. Čekali jsme zde mnohem více.
Součástí je také pavilón s raketoplánem Enterprise, který zde byl umístěn v roce 2012. Byl to první testovací prototyp, který se nikdy do vesmíru nepodíval, nebyl pro to ani určen. Byl postaven pro vyzkoušení technologií a simulacím. Kvůli testům se dokonce posadil na startovací rampu. Z výsledků pak byly postaveny skutečné raketoplány. Tím jsme uzavřeli sbírku návštěv všech dochovaných raketoplánů, které jsou vystaveny v muzeích různě po USA.
Vedle letadlové lodi je zaparkována ponorka USS Growler, na kterou jsme se nedostali, protože byla z neznámých důvodů zavřená (asi kvůli panujícímu chaosu s nefungující elektřinou).
16.8.2014 – Central Park
Zvládli jsme druhou třetinu Central Parku – Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir, Obelisk (bohužel je opravován), Belvedere Castle, Ladies‘ Pavilion, Strawberry Fields, Wagner Cove, Bethesda Fountain a další.
14.8.2014 – Manhattan Midtown
Stihli jsme toho hodně v Midtownu, tedy středním Manhattanu – The High Line (zelená promenáda nad ulicemi, vybudována z pozůstatků železniční tratě), hlavní pošta, Penn Station, stadion Madison Square Garden, Public Library, Empire State Building (jen zvenku, nahoru se teprve chystáme), Grand Terminal (hlavní nádraží, figuruje v mnoha filmech), Chrysler Building, sídlo OSN, Central Synagogue a Rockefeler Center.
12.8.2014 – West Village, 9/11 Memorial
Trochu jsme se prošli po čtvrti West Village na Manhattanu. Navštívili jsme New York City Fire Museum, kde je k vidění mnoho zajímavé historie, staré hasičské vozy, výstroje a další.
Hlavním bodem programu byl 9/11 Memorial and Museum v areálu World Trade Center. Muzeum nás velmi příjemně překvapilo. Čekali jsme jen menší výstavu patriotismu, ale nakonec to je rozsáhlý prostor s mnoha zajímavými expozicemi. Strávili jsme zde přes 3 hodiny času. Dostanete se až k původním základům dvojčat v šestém podzemním podlaží, dozvíte se mnoho o jejich konstrukci a budování nové podoby obchodního centra, uvidíte masivní zeď chránící budovy před vodou z řeky Hudson. Je zde samozřejmě obrovské množství artefaktů získaných z trosek, stovky životních příběhů aj.
11.8.2014 – Upper Manhattan, Central Park
První den průzkumu severní části Manhattanu, zejména Central Parku. Park je tak velký, že jsme si ho rozkouskovali na několik dní. Dnes jsme v něm viděli jezero Harlem Meer, Conservatory Garden (malá botanická zahrada), pozůstatky starého opevnění (Fort Clinton, Nutter’s Battery), veřejný plavecký bazén (do něj asi o víkendu zajdeme, vstup je bezplatný) a další.
Mimo park jsme se zastavili u velké katedrály The Cathedral Church of St John the Divine a v areálu Columbia University.
10.8.2014 – New York
Dopoledne jsme opustili náš hotel ve městě Framingham u Bostonu a vyrazili jsme zpět do New Yorku.
Po cestě jsme se zastavili v newyorské čtvrti Queens v parku Flushing Meadows Park. Je zde chátrající areál New York State Pavilion, který byl vybudován pro Světovou výstavu v roce 1964. Dominantou je Unisphere – obrovský ocelový model zeměkoule. Dále zde nalezneme Queens Museum, národní tenisové centrum (pořádá se zde tenisový turnaj nejvyšší kategorie US Open) a další. V parku bylo neuvěřitelně živo – lidé zde grilovali, piknikovali, proháněli se na kolech a skejtech a hráli míčové hry. Prostě pohodička.
K večeru jsme dorazili k našemu dalšímu ubytování, které jsme si opět sehnali přes Airbnb. Byt je na Manhattanu ve čtvrti Harlem. Při získávání klíčů od bytu nastaly komplikace, protože jsme od hostitele neměli instrukce kde je seženeme. Špatné bylo, že jsme se mu nemohli dovolat, protože si zajel na výlet domů do Itálie a telefon si vypnul. Naštěstí však brzy od něj přišla SMS s pokyny.
Byt je trochu menší, ale zcela dostačující. Velkou výhodou je, že jeden blok od nás je metro, kterým se rychle dostaneme po celém Manhattanu. Také je to jen 10 minut chůze k Central Parku, kam budeme často chodit, je tam mnoho věcí k objevování. Okolní čtvrť je však docela špinavá. Asi je tu bezpečno, i když Harlem byl zejména v minulosti vyhlášen nebezpečnými ulicemi. Ale hlavně by si tu mohli pořádně uklidit, všude se po ulicích válí odpadky.
Po ubytování jsme odvezli auto vrátit do autopůjčovny Avis. Sice jsme jej měli pronajatý až do zítřejšího večera, ale už ho nepotřebujeme a složitě se zde parkuje, tak jsme se ho zbavili. 🙂
9.8.2014 – Boston
Celý den jsme věnovali městu Boston a jeho okolí. Viděli jsme Fenway Park (baseballový stadion Boston Red Sox, tedy místní sportovní svatyně), přístav, park Boston Common (park v centru města) s přilehlou budovou Massachusetts State House (státní kapitol) a další.
Pak jsme po dlouhé době opět „rozbili“ zapůjčené auto. Rozsvítila se kontrola motoru, a tak nastal čas vyzkoušet servis půjčovny Avis. Zajeli jsme na nedaleké mezinárodní letiště, původní auto vrátili, rychle nám bylo přiděleno jiné. Jenže na parkovacím místě, kde mělo být, nebylo žádné auto. A tak nám snaživý zaměstnanec hned ukázal a přidělil jiné. Bohužel se spletl a u výjezdu jsme se dozvěděli, že jsme omylem dostali auto vyšší kategorie a že to bychom museli doplatit. Takže zase zpět, až 3. auto vyšlo.
Nyní máme na 2 dny krásný skoro nový Chevrolet Cruze. Ten je zajímavý tím, že není potřeba vyndavat klíčky z kapsy pro jeho odemknutí, zamknutí a nastartování. Stačí být v blízkosti auta. To znamená, že vám ho snadno během vaší blízkosti odemknou a vykradou.
U letiště jsme se zastavili ještě na dvou místech – Castle Island Park (krásný park s pláží se starým opevněním Fort Independence) a Constitution Beach Park (opět krásný park s pláží). Z obojího byla v rámci možností vidět aktivita letadel.
Po cestě zpět do hotelu jsme se ještě projeli po Harvardu, což je rozsáhlý areál známé univerzity. Prohlédli jsme si zejména budovy fakulty práv.
Zítra se vracíme do New Yorku.
8.8.2014 – Boston
Opustili jsme Cape Cod, po cestě jsme se ještě zastavili na dvou místech. První byla pláž Old Silver Beach, prý nejkrásnější v okolí. Krásná byla, ale byla tam dlouhá čekací fronta na místo na parkovišti. Zaparkovali jsme bez dovolení u blízkého hotelu a pláž si rychle prohlédli. Druhou zastávkou byl Cape Cod kanál. Je to plavební kanál, jehož vybudováním se z poloostrova Cape Cod stal ostrov. Lodě tak nemusí celý ostrov obeplouvat.
Odpoledne jsme dorazili do města Framingham, což je kousek od Boston, do kterého se zítra na jeden den podíváme. Po dalším přespání se vrátíme do New Yorku.
6.8.2014 – Cape Cod
Udělali jsme si okruh po poloostrově Cape Cod. Zajeli jsme až na jeho severovýchodní cíp, zastavili jsme se na několik místech a plážích. Bohužel nás to hodně zklamalo, protože většina pláží je hodně ošklivě zpoplatněna ($15 a více). To jsme platit určitě nechtěli, takže jsme jich mnoho vynechali.
4.8.2014 – Cape Cod
Relaxujeme. Zašli jsme se podívat na místní pláž, na oběd do čínského bufetu, vyřešili jsme si nějaké neodkladné věci ve veřejné prádelně a flákali se u hotelového bazénu.
Městečko West Yarmouth, kde bydlíme, je takové příjemně malé a venkovské. Odpočineme si od mrakodrapů a ruchu velkoměsta.
3.8.2014 – Cape Cod
Dopoledne jsme se sbalili a opustili pronajatý byt v Brooklynu.
Nejprve jsme zajeli k letišti John F. Kennedy International Airport, kde jsme chtěli jako obvykle pozorovat letadla. Nepodařilo se nám však najít dobré pozorovací místo, informace na Internetu na toto téma se ukázaly být zastaralé a neměli jsme štěstí ani na počasí. Nic z toho tedy nebylo.
Během odpoledne jsme se přesunuli o 250 mil na východ přes státy Connecticut a Rhode Island až na poloostrov Cape Cod ve státě Massachusetts, kde budeme 5 nocí. Pak nás čeká 1 den v Bostonu a poté zase zpět do New Yorku.
2.8.2014 – Brooklyn
Přes den jsme odpočívali. Večer jsme si metrem zajeli vyzvednout auto z půjčovny Avis, které budeme potřebovat na týdenní výlet na Cape Cod a do Bostonu. Tentokrát jsme tedy nezvolili Hertz, protože zdlouhavý a otravný proces půjčování na jejich pobočkách už nás nebavil, chtěli jsme tak zkusit konkurenci. Navíc v tomto případě byl Hertz výrazně dražší. U Avisu to bylo výrazně rychlejší, nemuseli jsme znovu sdělovat všechny své údaje, vše bylo hotovo během pár minut a už jsme odjížděli autem.
Nejeli jsme však hned zpět do bytu. Zajeli jsme znovu do Brooklyn Bridge Parku, kde jsme byli i před několika dny, na noční vyhlídku na dolní Manhattan.
1.8.2014 – Manhattan
Další náročný den. Opět jsme šli z Brooklynu na Manhattan pěšky po mostě, ale tentokrát po Manhattan Bridge (je hned vedle Brooklyn Bridge). Ten už není tak turisticky zajímavý a nejsou tam zácpy lidí. Je trochu ošklivější a je z něj horší výhled na panoráma dolního Manhattanu. Došli jsme do Chinatownu, kde jsme si dali oběd.
Pak jsme si prohlédli okolí City Hall (radnice), která je bohužel zakrytá kvůli opravám fasády. My stále máme štěstí na rozkopané ulice a památky v rekonstrukci. Dále jsme viděli několik městských budov, ředitelství newyorské policie (NYPD, na adrese 1 Police Plaza), státní a federální soudní budovy, pouliční tanečníky a další.
Zašli jsme do slavné Wall street, kde sídlí množství finančních institucí a zejména newyorská burza (New York Stock Exchange). Navštívili jsme zde muzeum newyorské policie (New York City Police Museum), které je tvořeno jen jednou nevelkou místností s malou expozicí a pár předraženými suvenýry. Je to tím, že hlavní budova muzea byla před 2 roky vyplavena hurikánem Sandy a dodnes není opravena, proto tyto provizorní prostory.
Hned vedle jsme chtěli zajít do muzea finančnictví (Museum of American Finance), jenže jsme nepochodili, protože toto muzeum i spousta dalších budov, atrakcí a muzeí nepochopitelně zavírá již v 4 hodiny odpoledne (přestože turisté stále proudili kolem).
Tím jsme zakončili první polovinu našeho pobytu v New Yorku. V neděli opustíme Brooklyn a pojedeme k moři na Cape Cod ve státě Massachusetts a do Bostonu. Po týdnu se vrátíme zpět a posledních 14 dní v USA budeme bydlet v horním Manhattanu (ve čtvrti East Harlem).
Domů › Fóra › Deník › Deník srpen 2014