Zde přinášíme souhrn informací o dopravních předpisech v USA a o tom, jak jsme viděli Američany řídit.
Stránku průběžně doplňujeme. Uvítáme vaše náměty a připomínky, využijte prosím diskuzní fórum Auta, řízení, předpisy, silnice.
Další informace:
Vzdálenosti jsou v USA uváděny v mílích, rychlosti v mílích za hodinu (mph). Objem benzínu se měří v galonech. Spotřeba benzínu se měří v počtu ujetých mil na jeden galon paliva (MPG) – je to tedy opačný vztah než u nás. Běžné auto při slušné jízdě dosahuje průměru 30-40 MPG. Bohužel se zde nepoužívá logičtější metrický systém. Je to silně zakořeněno a asi to nepůjde změnit. V sousední Kanadě se používá metrický systém.
V USA je zcela běžné při cestování zapůjčení auta v autopůjčovně. Je to masová záležitost, na letištích je obvyklé nechat se dovézt do blízké autopůjčovny, je jich velké množství. Se zapůjčeným autem můžete bez problémů do Kanady, většinou však nesmíte do Mexika.
Pro řízení auta vám obvykle stačí jen náš český řidičský průkaz. V autopůjčovnách však po vás budou někdy chtít i mezinárodní řidičský průkaz. V každém případě je lepší si jej před cestou do USA pořídit.
Američané za volantem
Obecně lze říci, že v USA se na silnicích méně spěchá a méně riskuje. Nikdo se nikam necpe, velmi výjimečně se předjíždí protisměrem. Zřejmě chápou, že je lepší jet pomalu a bezpečně než být někde o půl minuty dříve. Dokonce když stojí na křižovatce, mají dát přednost a vidí, že zjevně nyní nikam jet nelze, tak zůstanou stát na začátku křižovatky a necpou se do ní.
Dále je moc hezké, že všichni dodržují systém zipu, když se 2 pruhy sbíhají. Obecně když se 2 pruhy mění na jeden, tak neplatí jako u nás že jeden je hlavní a druhý vedlejší. Ve většině případů se sbíhají „doprostřed“ dohromady. A zde si opravdu všichni poctivě dávají střídavě přednost a jede se krásně plynule. Příjemně nás to překvapilo.
Bohužel jsou zde i některé zlozvyky, které se nám nelíbily. Největší problém je, že se šetří blinkry. Často se přejíždí z pruhu do pruhu bez signalizace, odbočuje se vpravo či vlevo bez signalizace. Většinou je to v případě, kdy jedou odbočovacím pruhem, kde je zjevné že odbočují. Ale přesto by mohli dát ostatní najevo, že opravdu odbočují. Jinak musí být člověk více ve střehu a očekávat, že nakonec neodbočí. Stejně tak na dálnici by bylo hezké vždy při přejíždění mezi pruhy blinkry použít.
Dále je potřeba počítat s tím, že řídit auto může snad úplně každý. Dokonce i velmi staří důchodci, kteří se ani neudrží na nohou. Když to občas vidíte, třeba u nákupních center, jaká šíleně stará a nepohyblivá babička přijede autem a ani z něj nemůže vystoupit, říkáte si „Cože? I takoví sedí za volantem?“. Na zdravotní stav řidičů se zjevně nehledí. A tak musíte doufat, že takového řidiče někde nepotkáte v krizové situaci. Na druhou stranu ono jim nic jiného nezbývá. Bez auta by se většinou na nákup ani nedostali.
Rychlostní limity
Povolené rychlosti jsou v USA obecně nižší než u nás, ale ve výsledku je doprava autem rychlejší. Hlavně proto, že se jede výrazně plynuleji. Zaprvé nikdo nikam nespěchá, více se dodržují maximální rychlosti. A naopak nikdo nejezdí výrazně pomaleji než ostatní, takže se nestává, že potkáte někoho pomalého a za ním se tvoří kolona. Navíc drtivá většina aut v USA má automatickou převodovku a tempomat, takže si na dálnici všichni nastaví přibližně stejnou rychlost a plynule se jede.
Co se týká povolených maximálních rychlostí, nejsou dány globálně jako u nás. Rychlost se vždy upravuje místně individuálně. Stává se tak, že v bezpečných částech obcí jedete výrazně rychleji než našich 50 km/h (třeba 45 mph). Naopak když jste v blízkosti školy či nákupního centra, hned vás zbrzdí na 25 nebo i 15 mph. A u škol, kde se zrovna pohybují děti, často bývá policejní hlídka, která si velmi přísně rychlost aut pohlídá.
Mimo obce a mimo dálnice se obvykle jezdí rychlostí 55 mph. Na dálnicích 65 nebo 70 mph, v některých státech vám dovolí dokonce 80 mph (v Texasu). Existuje jen jedna dálnice, kde je povoleno 85 mph (taktéž v Texasu). Obvykle se toleruje o 10 mph více, my jsme jezdili maximálně o 5 mph více.
Plynulosti provozu přispívá také to, že ve většině případů mají kamiony stejný rychlostní limit. Tedy nejedou pomaleji a nezdržují. Ovšem nedokážeme posoudit nakolik to zvyšuje jejich nebezpečnost a následky dopravních nehod. Pouze ve velmi málo státech (zejména v Kalifornii) mají kamiony jinou maximální rychlost na dálnicích.
Křižovatky
Křižovatky v USA (a též v Kanadě) jsou v některých věcech jiné a také lepší než křižovatky v ČR, resp. v Evropě.
Semafory nejsou na začátku křižovatky (z pohledu řidiče), ale na druhém konci. To má výhodu v tom, že když stojíte první v řadě nebo lehce hranici křižovatky přejedete, nemusíte si vykroutit hlavu a stále dobře vidíte na semafor. Stejně tak když jste si najeli doprostřed křižovatky pro odbočení vlevo. Navíc vidíte i signály pro kolmý směr. Semafory bývají i před křižovatkou, takže je vidíte když se ke křižovatce přibližujete.
Oranžové světlo mezi zelenou a červenou svítí mnohem déle. Máte tedy čas na projetí před červenou a nemusíte hned prudce brzdit. Je to bezpečnější. Naopak mezi červenou a zelenou vůbec oranžová není – z červené to skočí hned na zelenou. To vás může překvapit když nedáváte pozor a pak na vás troubí.
Na semaforech většinou bývá uveden název kolmé ulice. To znamená, že víte do jaké ulice přesně odbočujete a celkově se lépe orientujete.
Obecně je povoleno na červenou odbočovat vpravo, pokud to není vysloveně nápisem před křižovatkou zakázáno (např. „NO TURN ON RED“). Musíte zastavit (jako kdyby tam byla STOPka) a dát přednost vozům jedoucím v kolmém směru. Nevím, zda to je nebo není nebezpečné či zda to zvyšuje nehodovost, ale v každém případě to výrazně zvyšuje průjezdnost křižovatky. Když máte červenou a v kolmém směru nikdo nejede, zbytečně se nestojí. Jen si musíte dát pozor na to, že také musíte dát přednost v jízdě těm, kteří se v kolmém směru zprava otáčejí do protisměru, a také chodcům, kteří před vámi přechází.
Dále je obecně povoleno se na křižovatkách otáčet do protisměru, pokud to není značkou zakázáno. To je opačně než u nás, kde to je obecně zakázáno a může to být explicitně povoleno. Snáze se díky tomu skoro kdekoliv otočíte, ale teoreticky to může trochu zvýšit nehodovost.
Nově se v USA zavádí oranžová šipka ukazující vlevo, která trvale svítí, když mohou auta odbočit vlevo, ale musí dát přednost autům v protisměru. To je samozřejmě možné, i když na křižovatce žádný semafor pro odbočování vlevo není, ale s oranžovou šipkou si prý řidiči více uvědomují nutnost dát přednost a dochází k méně dopravním nehodám.
Za negativum považujeme, že na křižovatkách bez semaforů, kde je jedna z ulic hlavní (nemá stopku), se nepoužívají značky signalizující hlavní. Prostě tam není nic, což vyžaduje vaši pozornost. Musíte popřemýšlet, zda ta značka nechybí omylem a zda kolmý směr má stopky.
All-way STOP
Specialitou jsou rozhodně křižovatky se značkou STOP ve všech směrech. To znamená, že musíte zastavit a dát přednost ze všech směrů těm, kteří zastavili dříve. Tedy první jede ten, který první dojel ke křižovatce a zastavil. Občas je složité přesně říci kdo byl první, ale vzhledem k tomu, že se rozjíždíte z nulové rychlosti, tak se nic nestane a nějak se domluvíte. A lidé si často dávají přednost a jedou v jiném pořadí.
Obvykle je u těchto křižovatek pod značkou STOP napsáno „all-way„, „4-way“ apod. Bohužel není to všude a musíte si všímat, zda uvidíte i v dalších směrech stejnou značku. Občas si musíte dávat dobrý pozor. A nesmíte si na to příliš navyknout a pak někde přehlédnout, že kolmý směr je hlavní.
Američané tímto typem křižovatek rozhodně nešetří. Preferují pomalejší jízdu a přednost zejména chodcům před plynulostí provozu – což je teoreticky správně. Akorát musíte být trpěliví, když potkáte ulici, ve který je několik značek STOP za sebou. To se jen rozjíždíte, zastavujete, rozjíždíte, zastavujete atd.
Pokud narazíte na červeně blikající semafor, znamená to to samé jako značka STOP.
Školy a děti
Na bezpečnost dětí se v USA dbá velmi extrémně. Samozřejmostí je velmi nízká rychlost v okolí škol a dalších míst, kde se děti často pohybují. U škol bývá rychlost snížena na 15 mph, ale jen během jejich přítomnosti. Buď je to signalizováno blikajícím světlem nebo vás na to upozorní značka „when children are present“.
Ikonou Ameriky jsou také známé žluté školní autobusy. Každý školní den jezdí pro děti až domů, svážejí je do škol a odpoledne je zase rozváží domů (i do toho největšího zapadákova). Pokud takový autobus potkáte, platí pro vás tato pravidla, abyste jej nijak neohrozili:
- pokud má váš směr jen jeden jízdní pruh, nesmíte jej nikdy předjíždět
- pokud stojí u chodníku, nesmíte jej předjet i když má silnice dva pruhy ve vašem směru – obvykle vystupují/nastupují děti a mohli by vám vběhnout před auto
- pokud autobus signalizuje stopku (červeně blikající světla a vyklopená cedule „STOP“), musí dokonce zcela zastavit i opačný směr, tedy úplně všechna auta ve všech směrech povinně zastaví, dokud se autobus opět nerozjede a děti nejsou bezpečně doma nebo v něm
Vůbec nezkoušejte tato pravidla jakkoliv porušit, i když nikde žádné dítě nevidíte. Hodně si to hlídají a často v blízkosti číhá policejní hlídka.
Další praktické informace:
Domů › Fóra › Cestování › Řízení auta, dopravní předpisy