Národní park Everglades

autor | 15.3.2014

Everglades National ParkEverglades je oblast tropických mokřadů, nacházející se na jihu Floridy. Zaujímá velkou rozlohu, je specifická zejména svými mokřady. Velká část regionu je v podstatě jedna obrovská řeka, široká 80 km, ale hluboká jen 15 cm, která jen velmi zvolna teče na jih do Floridského zálivu. Proto v ní žije mnoho živočichů, zejména krokodýli, aligátoři a ptactvo. Roste zde množství zajímavých rostlin, třeba ostřice (sawgrass, tráva s ostrými hranami listů) a mangrovy – stromy rostoucí v mělkých vodách s tlustými kořeny (které jsou současně jejich oporou).

My jsme navštívili veřejně přístupnou část národního parku. Hlavní vjezd do něj byl kousek od nás u Homesteadu. Do parku se vjíždí autem, pak lze po hlavní silnici jet 30 mil na jeho druhý konec, zvaný Flamingo, který leží na břehu Floridského zálivu a slouží zejména jako přístav.

Podél hlavní silnice se nachází několik odboček na různá vyhlídková a procházková místa, kde se lze seznámit s místní faunou a florou. V tomto parku však mokřady a aligátory nehledejte. Spíše zde uvidíte nejrůznější rostliny a ptactvo. Park bude zajímavější pro vodáky a pro ty, kteří chtějí ve zdejší přírodě přenocovat. Pro nás to příliš velký zážitek nebyl.

V Everglades i okolí lze často potkat vyhořelá místa, zejména lesy. To je však součástí celého místního ekosystému. Časté požáry zde likvidují starý porost, aby místo něj vyrostl nový, jen se to nesmí vymknout kontrole.

Součástí parku je též bývalá přísně tajná raketová základna HM-69, ve které bylo během studené války a kubánské krize připraveno několik raket s jadernými hlavicemi k okamžitému odpálení na Kubu. Určitě si nenechte ujít její prohlídku.

Everglades jsou velmi populární projížďkami mokřady na vznášedlech. Také jsme jednu z těchto atrakcí navštívili a bude o tom reportáž.

Informace na oficiálních stránkách parku a různé mapky jsou bohužel občas matoucí a málo podrobné. Museli jsme se tedy na mnoho věcí ptát místních průvodců, abychom věděli jak a kam vlastně máme jet a co se tam má dělat.

Odkazy:

Domů Fóra Národní park Everglades

  • Toto téma obsahuje celkem 0 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Roman a poslední změna proběhla před 1 rokem, 8 měsíci.
Odpověď na: Národní park Everglades
Vaše informace: